Aimpoint 3X-C Magnifier
FlipMount 39mm & TwistMount Base Included
- Item: 200342
- Brand: Aimpoint
- Condition: New
Out of stock
$868.00
Out of Stock
Description
Aimpoint 3X-C Magnifier 200342 provides you with premium Aimpoint quality at an entry-level price point. Aimpoint 3X-C provides a 3x magnification and can be used with any and all other Aimpoint sights for long-range shots. The Aimpoint 3X-C Magnifier can be used as a handheld monocular. The housing is encased in a protective rubber that also doubles as an ergonomic grip.
Notable Features Include:
- 3X optical magnification
- Compatible with Aimpoint red dot sights for longer range aiming or observation
- Variable (-2 to + 2) dioptric setting
- Equipped with FlipMount and TwistMount base for easy picatinny rail attachment and removal
- Also serves as a handheld 3X monocular
- No re-zeroing needed when shifting between non-magnified and magnified aiming – utilizes the red dot in Aimpoint sights as the aiming reticle
- Ergonomic design for a sure grip when used as a handheld observation tool
- Shockproof and Waterproof
- Legendary Aimpoint ruggedness at an entry-level price point
What's In The Box?
- Aimpoint 3X-C Magnifier
- Screws
- Allen key
Specifications
| Exit Pupil | 6.5mm |
|---|---|
| Exterior Finish | Matte Black |
| Eye Relief | 56mm |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 36.75 ft |
| Illuminated Reticle | None |
| Weight | 12.4 oz |
| Length | 4" |
| Magnification Type | 3X |
| Magnification | Fixed: 3X |
| Reticle Focal Plane | N/A |
| Tube Diameter | N/A |
| Turret Type | N/A |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
Reviews
Write Your Own Review



