Benelli - LUPO 6.5 Creedmoor
24" Matte Black
- Item: 11903
- Brand: Benelli
- Condition: New
Out of stock
$1,499.00
Discontinued Item
Sorry, this item is no longer available. Please
give us a call at (985) 269-7799 so we can help find a comparable alternative and check for discounts!
Description
Benelli’s LUPO 6.5 Creedmoor Bolt-Action Rifle (11903) is Sub-MOA accuracte, has advanced ergonomics, and its shooting comfort have been carefully engineered into this chassis-style hunting rifle that allows for exclusive fit and customization out of the box. Lupo is Italian for wolf and the Benelli LUPO is destined to dominate the land.
Notable Features Include:
- 6.5 Creedmoor
- 24" Barrel
- Detachable magazine
- Lupo barrel system featuring a precision Crio-treated, free-floating barrel
- Progressive Comfort system
What's In The Box?
- LUPO bolt-action rifle
- Detachable 5 round magazine
- Shim kit
- 50 mL Ben Oil lubricant
- (2) Buttstock spacers with hardware
Benelli Lupo Bolt-Action Rifle
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Barrel Length | 24" |
| Caliber/Gauge | 6.5 Creedmoor |
| Capacity | 5 RDS |
| Firearm Overall Length | 46.625" |
| Barrel Twist Rate | 1:8" |
| Stock | Progressive Comfort Stock |
| Weight | 7.1 lbs |
Reviews
Write Your Own Review
Recommended Accessories
-
Nightforce NX8 2.5-20x50 F2 - MOA
ZeroStop MOAR-CF2 Reticle - .25 MOA Tactical Turrets
$2,200.00In stock -
Swarovski Z8i 2.3-18x56 - 4W-I
Illuminated 4W-I Reticle - 30mm Tube
Special Price $3,479.13 Regular Price $3,999.00Out of stock





