Burris Droptine 4.5-14x42
Ballistic Plex Reticle - 1" Scope Tube
- Item: 200077
- Brand: Burris
- Condition: New
In stock
$179.99
Available to Backorder
Description
Burris Droptine 4.5-14x42 Ballistic Plex Rifle Scope 200077 is the largest of the Droptine family. The lower magnification provides a wide field of view for scanning and higher magnification reaches long-range targets with extreme precision and accuracy. This model is the only with side parallax adjustment, which allows for quick focusing. The Burris Fullfield II 4.5-14x42 is the perfect choice for long-range hunting featuring a Ballistic Plex Reticle.
Notable Features Include:
- Ballistic Plex Reticle
- Parallax adjustment for improved accuracy at long distances
- High-grade optical glass
- Index-matched Hi-Lume multicoating lenses
- Quality precision-ground lenses
- Durable, integrated-eyepiece design has no-slip grip for easy adjustment in the field
- Positive steel-on-steel adjustments ensure repeatable accuracy
- Waterproof
- Nitrogen-filled scope tubes prevent internal fogging even in cold and rain
- Stress-free, 1-piece, solid outer tube is durable enough to withstand shock and vibrations of even the heaviest-recoiling calibers
- 1" Tube
- 4.5-14x Magnification
- Burris Forever Warranty
What's In The Box?
- Burris Droptine 4.5-14x42 Ballistic Plex Rifle Scope
Specifications
| Magnification Type | 4.5X - 14X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 4.5X to 14X |
| Objective Lens Size | 42mm |
| Exit Pupil | 9mm to 3mm |
| Eye Relief | 3.1" - 3.8" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 22 ft - 7.5 ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 18 oz |
| Length | 13" |
| Max Elevation Adjustment | 40 MOA |
| Max Windage Adjustment | 40 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



