Burris Fullfield IV 4-16x50
Illuminated Long Range MOA Reticle - 1in Scope Tube
- Item: 200494
- Brand: Burris
- Condition: New
Out of stock
$419.99
Discontinued Item
Sorry, this item is no longer available. Please
give us a call at (985) 269-7799 so we can help find a comparable alternative and check for discounts!
Description
Burris Fullfield IV 4-16x50 Illum. Long Range MOA Rifle Scope 200494 for shooting varmints to big game, is particularly suited for long range shots. Features an improved 4x zoom system, premium multi-coated lenses for edge-to-edge clarity and low light performance, illuminated Long Range MOA reticle, 1" tube and finger adjustable turret knobs.
Notable Features Include:
- Long Range MOA Illuminated Reticle
- Low Profile Windage/Elevation Adjustment Knobs
- Index-matched Hi-Lume multicoating lenses
- High-grade optical glass
- Second Focal Plane
- 1" Tube
- Ergonomic side focus and easy-to-reach parallax adjustment
- Nitrogen-filled body tubes prevent internal fogging in the cold and rain
- Solid, 1-piece outer tube is stress-free and durable; withstands shock and vibration from even the heaviest-recoiling calibers
- 4-16x Magnification
- Burris Forever Warranty
What's In The Box?
- Burris Fullfield IV 4-16x50 Rifle Scope
Specifications
| Magnification | Zoom: 4X to 16X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 50mm |
| Exit Pupil | 10.8mm - 3.4mm |
| Eye Relief | 3.5-3.9 inches |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 26 ft @ 4X; 6.5 ft @ 16X |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weight | 23.2 oz |
| Length | 12.4" |
| Max Elevation Adjustment | 60 MOA |
| Max Windage Adjustment | 60 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



