Burris Veracity PH 4-20x50
Heads Up Display - FFP Wind MOA - 30mm Tube
- Item: 200200
- Brand: Burris
- Condition: New
Out of stock
$999.00
Discontinued Item
Sorry, this item is no longer available. Please
give us a call at (985) 269-7799 so we can help find a comparable alternative and check for discounts!
Description
Burris Veracity PH 4-20x50 Rifle Scope 200200 features a heads-up display that will tell you where your point of impact is while partnered with the Burris Mobile App. A new feature of the Veracity PH is the PĒK Programmable Elevation Knob which has a digital position sensor that can be as precise as 1/10 MOA. The Burris Veracity Riflescope is the tool for the hunter that needs the perfect combination of reliability and quality while delivering fast, precise aiming.
Notable Features Include:
- Illuminated Wind MOA FFP Reticle
- Burris PĒK (Programmable Elevation Knob)
- Heads-Up Display (HUD)
- Index-Matched, Hi-Lume Multi-Coated Lenses
- High-Performance Glass
- Bluetooth For BurrisConnect app
- Customizable dope card produced by the BurrisConnect app
- First Focal Plane
- Five Times Zoom System
- Zero Turn Stop Adjustment Knobs
- Ergonomic Side Focus Parallax Adjustment
- Nitrogen-filled body tubes prevent internal fogging in the cold and rain
- Precision-gauged and hand-fitted internal assemblies maintain a consistent point of impact through the magnification range, regardless of shock and vibration
- 50mm objective allows for maximum light collection
- Solid, 1-piece outer tube is stress-free and durable—withstands shock and vibration from even the heaviest-recoiling calibers
- 4-20x Magnification
- Burris Forever Warranty
What's In The Box?
- Burris Veracity PH 4-20x50 200200
- Flip-Up Lens Covers
- Sunshade
- CR2450 Batteries
- Lens Cloth
- Tool
- User Manua
Specifications
| Magnification | Zoom: 4X to 20X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 50mm |
| Exit Pupil | 12mm - 2.5mm |
| Eye Relief | 3.5" - 4.25" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 26ft - 5.5ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Battery Type | CR2450 |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Parallax Adjustable | Yes - 50 yards to infinity |
| Weight | 27.2 oz |
| Length | 15" |
| Max Elevation Adjustment | 66 MOA |
| Max Windage Adjustment | 37 MOA |
| Warranty | Burris Forever Warranty |
Reviews
Write Your Own Review
Recommended Accessories
-
Burris Magnification Adjustment Traction Device
For XTR II, XTR III & Veracity Scopes
$43.99In stock




