Glock G17L G5 MOS
Optics Ready - 9mm - 17+1
- Item: PA163S103MOS
- Brand: Glock
- Condition: New
Out of stock
$610.00
Out of Stock
Description
The Glock G17L G5 MOS is a high performance pistol with a long barrel and long sight radius for competition and precision shooting. MOS technology gives easy access to optics installation. This model includes the 02 optic adapter plate (see the Glock MOS page for more information). You can customize the length of pull with 2 additional back straps. An ambidextrous slide stop lever and enlarged reversible mag release accommodate both right- and left-handed shooters.
Notable Features Include:
- Long barrel and long sight radius for competition and precision shooting
- MOS optic ready
- Includes adapter plate 02
- 2 Additional backstraps for customization
- Ambidextrous slide stop lever
- Enlarged reversible magazine release
What's In The Box?
- Glock G17L G5 MOS pistol
- (3) 17 round magazines
- Glock hard case
- Cleaning brush and rod
- Magazine loader
- (2) Additional backstraps
- (1) 02 optic adapter plate
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm Luger |
| Barrel Length | 6.02" |
| Size | Full-Size/Duty |
| Capacity | 17 + 1 |
| Trigger | Safe Action |
| Optic Ready | Yes |
| Firearm Overall Length | 9.45" |
| Weight | 22.58 oz without magazine |
| Width | 1.34" |
Reviews
Write Your Own Review



