Glock G43X Rose Gold
9mm - 10+1 Capacity
- Item: PX4350204RGPCT
- Brand: Glock
- Condition: New
Out of stock
$551.99
Out of Stock
Description
The Glock G43X in Rose Gold is a single-stack 9mm pistol with a compact polymer frame. This version is finished with a metallic pink Rose Gold Cerakote. The GLOCK Mounting rail slim allows attachment of accessories. The Safe Action System utilizes 3 automatic mechanical safeties. The 1.1" width and 6.5" overall length of the G43X make for a concealable pistol.
Notable Features Include:
- 9mm with compact polymer frame
- Metallic pink Rose Gold Cerakote finish
- GLOCK Mounting rail slim for accessories
- Safe Action System with 3 automatic mechanical safeties
- 6.5" overall length and 1.1" width
What's In The Box?
- Glock G43X Rose Gold pistol
- (2) 10 round magazines
- Cleaning rod with brush attachment
- Magazine loading tool
- Hard pistol case
Specifications
| Caliber/Gauge | 9mm Luger |
|---|---|
| Barrel Length | 3.41" |
| Size | Compact |
| Capacity | 10 + 1 |
| Optic Ready | No |
| Firearm Overall Length | 6.5" |
| Weight | 18.7 oz with empty magazine / 23.07 oz with loaded magazine |
| Width | 1.1" |
Reviews
Write Your Own Review



