Kahles K525i DLR 5-25x56 - LSW
FFP SKMR4 Reticle - Zerostop
- Item: 10677
- Brand: Kahles
- Condition: New
In stock
Special Price
$3,169.00
Regular Price
$3,599.00
Only 1 Left!
Specifications
| Magnification Type | 5X - 25X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 5X to 25X |
| Objective Lens Size | 56mm |
| Eye Relief | 3.74" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 21.7 ft @ 5X; 4.4 ft @ 25X |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Weight | 35.09 oz |
| Length | 14.8 in |
| Max Elevation Adjustment | 29 MIL |
| Max Windage Adjustment | 13 MIL |
Reviews
Write Your Own Review



