Leica Ultravid 8x50 HD Plus
New HD-Plus - The Ultimate in Low Light Performance
- Item: 40095
- Brand: Leica
- Condition: New
In stock
Special Price
$2,499.00
Regular Price
$2,889.00
Out of Stock
Description
The Leica Ultravid 8x50 HD Plus 40095 features a larger front lens that not many can rival. The fluoride lenses ensure maximum contrast, clarity, and resolution, even in approaching darkness. The Leica Ultravid 8x50 HD Plus provides the perfect amount of high transmission and contrast, making the 8x50 ideal for nighttime use and in low-light situations.
Specifications
| Close Focus Distance | 11.5 ft |
|---|---|
| Exit Pupil | 6.25 mm |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Eye Relief | 17 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 352 ft |
| Weight | 35.3 oz |
| Length | 7.125" |
| Magnification Type | 8X |
| Objective Lens Size | 50 mm |
| Twilight Factor | 20 |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 4.75" |
Reviews
Write Your Own Review



