Leupold Mark 3HD 1.5-4x20
- Item: 180663
- Brand: Leupold
- Condition: New
Leupold MARK 3HD 1.5-4x20 ILLUM. FIREDOT BDC (180663) provides a wide field of view, while also allowing for precise, close to mid-range shots. Complete with MIL-based adjustments and reticles, HD performance, an exposed elevation adjustment dial, and a low-profile power selector with integrated throw lever, the Mark 3HD series is perfect for anyone who needs a rugged, precise, and repeatable scope. Built around Leupold’s Elite Optical System, it offers the light transmission, glare reduction, and resolution that diehard hunters and shooters demand for all-day performance. The illuminated FireDot reticle with seven brightness settings and easy-to-use illumination dial will get you on target fast, even in harsh daylight. And like every Leupold® riflescope, the Mark 3HD was designed, machined, and assembled in our Oregon factory. We test it to ensure it's absolutely rugged, 100% waterproof and fogproof, and then we guarantee it for a lifetime of performance.
Notable Features Include:
- Equipped with Leupold’s Elite Optical System
- Exposed elevation turret
- Waterproof
- Fogproof
- Recoil-proof
| Magnification Type | 1.5X - 4X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 1.5X to 4X |
| Objective Lens Size | 20mm |
| Eye Relief | 3.7"-4.2" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 74.2 ft - 29.4 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MIL |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weight | 13.1 oz |
| Battery Life | 300 to 1600 |
| Max Elevation Adjustment | 33.5 MIL |
| Max Windage Adjustment | 33.5 MIL |



