Leupold Mark 5HD 5-25x56 M1C3
FFP Illum. Gunwerks RH1 MOA - 35mm Tube
- Item: 176616
- Brand: Leupold
- Condition: New
In stock
Special Price
$2,443.99
Regular Price
$2,799.99
Only 1 Left!
Description
Up to 20 ounces lighter than other scopes on the market in its class, the Leupold Mark 5HD 5-25x56 M1C3 176616 was built to maximize the performance of the latest long-range rifles and ammo. The ultra-lightweight body disperses recoil energy for superior durability and performance, and it is sealed to guarantee 100% waterproof and fog proof in all conditions. The Leupold Mark 5HD 5-25x56 M1C3 also features a fast-focusing eyepiece for quick reticle focus, a reversible throw lever for speedy magnification changes and a side focus parallax adjustment for quick and easy focusing from any position.
Specifications
| Magnification Type | 5X - 25X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 5X to 25X |
| Objective Lens Size | 56mm |
| Eye Relief | 3.6"-3.8" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 20.4 ft - 4.2 ft |
| Tube Diameter | 35mm |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 30.0 oz |
| Length | 15.7" |
| Max Elevation Adjustment | 120 MOA |
| Max Windage Adjustment | 60 MOA |
Reviews
Write Your Own Review
Recommended Accessories





