Riton X7 Conquer 3-24x50 SFP
Illuminated G7 Reticle
- Item: 7C324AFI
- Brand: Riton
- Condition: New
In stock
Special Price
$999.99
Regular Price
$1,199.00
Only 2 Left!
Specifications
| Magnification Type | 3x - 24x |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 3X to 24X |
| Objective Lens Size | 50mm |
| Exit Pupil | 6.6mm - 2.23mm |
| Eye Relief | 3.5" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 35ft - 4.6 ft |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Parallax Adjustable | Yes - 20 yards to infinity |
| Weight | 34.1 oz |
| Length | 13.62" |
Reviews
Write Your Own Review



