Ruger - 10/22 Compact
22 LR
- Item: 31114
- Brand: Ruger
- Condition: New
Out of stock
$369.00
Out of Stock
Description
Liquidation item sold AS IS. Please call (985)269-7799 for details or questions about the item.
The Ruger 10/22 Compact boasts a well-known Ruger semi-automatic rifle design with a 16.12" barrel and flush-mounted magazine that delivers consistent, reliable performance.
What's In The Box?
- Ruger 10/22 Carbine 31114
- (1) 10 round magazine
- Weaver-Style Scope Base Adapter
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Barrel Length | 16.12" |
| Caliber/Gauge | .22 LR |
| Capacity | 10 + 1 |
| Firearm Overall Length | 34" |
| Barrel Twist Rate | 1:16" |
| Stock | Black Synthetic |
| Weight | 4.4 lb |
Reviews
Write Your Own Review



