Sig Sauer - M400 ROSE 5.56 16" Rifle
- Item: RM400-16B-ROSE-R5X2
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
The Sig Sauer M400 ROSE 5.56 16" Rifle was developed in collaboration with World Champion Lena Miculek who brings extensive professional experience in competing and teaching women with the AR-15 platform. The lightweight 10-inch M-LOK handguard and pre-installed ROMEO5 GENII red dot sight were hand selected by Lena. The adjustable 6-postion Magpul SL stock and ambidextrous controls offer a versatile and customizable experience. The platform is lightweight overall and has been constructed to increase ease of use and reduce felt recoil. This rifle and the ROSE Program is designed to support and encourage women gun users through education and community.
You can learn more about the ROSE Program and Community on the Sig website and access the M400 ROSE Rifle Training videos on YouTube.
Notable Features Include:
- 16" Barrel Length & 5.56 NATO Chamber
- 10-inch Free-Floating M-LOK Handguard with ROSE Engraving
- ROMEO5 GENII Red Dot with ROSE Logo pre-installed
- Adjustable 6-postion Magpul SL Stock
- Ambidextrous Safety and Mag Release
- Low Profile Gas Block with Mid-Length Operating System
- SIG 2-Stage Matchlite Duo Trigger
- Matte Rose Gold Colored Controls
- Hybrid Compensator / Flash Hider in Rose Gold
What's In The Box?
- Sig Sauer M400 ROSE 5.56 16" Rifle
- ROMEO5 GENII Red Dot with ROSE Logo
- Custom ROSE Savior Case
- Rose Gold Combination Lock
- (3) 5.56 Dummy Rounds with Bag
- (2) 30-rd Magazines
| Warranty | Sig Sauer Infinite Guarantee |
|---|---|
| Platform | AR-15 |
| Trigger | 2 Stage Match |
| Handguard | 10" Free-Floating M-LOK Handguard with ROSE Engraving |
| Operating System | Mid-Length |
| Barrel Length | 16 in |
| Caliber/Gauge | 5.56 NATO (.223) |
| Capacity | 30 + 1 |
| Firearm Overall Length | 36.8 in |
| Barrel Twist Rate | 1:7" |
| Stock | 6-Position Magpul MOE-SL Stock |
| Weight | 6.4 lb |



