Sig Sauer - P320 RXZP
- Item: 320C-9-B-RXZP
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Sig Sauer P320 RXZP Compact 320C-9-B-RXZP offers a smooth, crisp trigger to make any shooter more accurate, an intuitive unmatched modularity to fit any shooter and any situation. The Serialized Striker-Fired Trigger Group (FCU) to allows for unmatched modularity. The striker-fired pistol features a a compact polymer medium grip; carbon steel barrel with a black Nitron finish; ROMEO Zero Reflex Optic installed w/Contrast sights; M1913 Picatinjy Rail; ambidextrous slide catch lever; reversible magazine catch and 3-Point Takedown System eliminates the need to pull the trigger to disassemble.
The ROMEOZero-PRO is a full-size reflex optic featuring a large 30mm aspherical lens made of scratch-resistant glass. The ROMEOZero-PRO features a proprietary carbon-infused polymer housing with a reinforced lens protection area making it incredibly durable while delivering significant drop and impact protection.
Notable Features Include:
- Serialized Striker-Fired Trigger Group (FCU) to allow for unmatched modularity
- 3-Point Takedown System Eliminates the Need to Pull the Trigger To Disassemble
- Nitron finish
- ambidextrous slide catch lever
- Accessory Rail
- 15+1 Capacity
What's In The Box?
- Sig Sauer P320 RXZP Compact
- 3 MOA ROMEO ZERO PRO reflex optic installed from the factory
- Small, Medium, and Large Modular Polymer Grips
- (2) 15-round magazine
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm Luger |
| Barrel Length | 3.9" |
| Size | Compact |
| Capacity | 15 + 1 |
| Trigger | Single Action |
| Optic Ready | Yes |
| Firearm Sight | ROMEOZero Pro / Contrast Sights |
| Sights | Fixed Iron Sight |
| Firearm Overall Length | 7.2" |
| Weight | 1.4" |



