Sig Sauer - P938 NBS EXCLUSIVE
Scorpion FDE/BRG
- Item: 938-9-SCPN-BRG
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Out of stock
$649.99
Discontinued Item
Sorry, this item is no longer available. Please
give us a call at (985) 269-7799 so we can help find a comparable alternative and check for discounts!
Description
Sig Sauer P938 NBS Exclusive (938-9-SCPN-BRG) is a discreet, all-metal P238 platform some 9mm muscle, and the result is the P938: the first 1911-inspired 9mm micro-compact by Sig Sauer. Fans of the 1911 will find the thumb safety, magazine release and slide stop lever all in familiar places.
A single-action-only trigger, coupled with Standard 3-Dot sights makes the P938 handle like a much larger pistol, yet is still easy to carry concealed.
Notable Features Include:
- Single Action Only
- FDE finish
- Black Rubber Wraparound Grips
- Slim & lightweight
- Ambidextrous safety
What's In The Box?
- (1) Flush Fitting Magazine
- (1) Extended Magazine
- Sig hard case
- Cable lock
- Owners Manuals
Specifications
| Color | FDE |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm Luger |
| Barrel Length | 3" |
| Size | Micro-Compact |
| Capacity | 7 + 1 |
| Trigger | Single Action |
| Optic Ready | No |
| Sights | Fixed Iron Sight |
| Firearm Overall Length | 5.9" |
| Width | 1.1" |
Reviews
Write Your Own Review



