Smith & Wesson - M&P380 Shield EZ
- Item: 11663
- Brand: Smith & Wesson
- Condition: New
Smith & Wesson M&P380 Shield EZ 11663, built for personal protection and every-day carry, the M&P380 Shield EZ is chambered in 380 Auto and is designed to be easy to use. It features an easy-to-rack slide, easy-to-load magazine, and easy-to-clean design. Built for personal and home protection, the innovative M&P380 Shield EZ pistol is the latest addition to the M&P M2.0 family and provides an easy-to-use protection option for both first-time shooters and experienced handgunners alike. It has a polymer grip/frame, reversible magazine release, Tactile Loaded Chamber Indicator, and grip safety. The M&P 380 Shield EZ includes two, easy-to-load, 8-round M&P380 Shield magazines. This model has an ambidextrous, manual thumb safety.
Notable Features Include:
- Easy to rack slide.
- Crisp, light trigger with tactile and audible trigger reset.
- Includes (2) Easy to Load 8-Round M&P380 Shield magazines.
- Grip safety - grip pistol to fire.
- Windage adjustable, white dot rear sight (tool included).
- Can disassemble without pulling trigger.
- Grip texture optimized to size and recoil.
- Tactile loaded chamber indicator (TLCI) - can see and feel if there is a round in the chamber.
- Available with or without ambidextrous, manual thumb safety.
- Picatinny-style equipment rail for lights or lasers.
- Perfect size for nightstand or carry, or a day at the range.
- Reversible magazine release.
- Thin and lightweight - can be comfortably carried all day.
- Optimal 18-degree grip angle for natural point of aim.
- Armornite durable corrosion-resistant finish.
- 8+1 Capacity
What's In The Box?
- Smith & Wesson M&P380 Shield EZ
- (2) 8 round magazine
- Cable lock
- Owners Manual
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | .380 ACP |
| Barrel Length | 3.68" |
| Size | Compact |
| Capacity | 8 + 1 |
| Trigger | Striker Fired |
| Optic Ready | No |
| Firearm Sight | 3 Dot Adjustable Rear |
| Sights | Adjustable Iron Sight |
| Firearm Overall Length | 6.7" |
| Weight | 18.5 oz |
| Width | 1.05" |



