SOLGW - Broadsword 18" Rifle 6mm ARC
- Item: BROADSWORD-89-6ARC18
- Brand: Sons of Liberty Gun Works
- Condition: New
The SOLGW Broadsword 18" Rifle 6mm ARC is a high precision rifle with high quality standards from Sons of Liberty. It features a 18 inch 416 stainless steel barrel with an A2 flash hider. The 16.75" L89A handguard boasts a bottom Integrated ARCA Rail with R-Lock indexing holes for secure ARCA attachment. This rail also sports 4 sides of M-LOK attachment and an optic ready top picatinny rail with 2 integrated steel QD limited rotation sockets. The SOLGW Liberty 2 Stage Trigger offers 4.5 pounds of pull weight with a crisp break and snappy reset. The safety, bolt release, and SOLGW Liberty Charging Handle are all ambidextrous. The billet upper and lower Broadsword receivers are anodized black with matching Magpul furniture. This AR-15 is backed by a lifetime warranty from Sons of Liberty Gun Works.
Notable Features Include:
- 18 inch barrel with an A2 flash hider
- 6mm ARC chamber
- 16.75" L89A handguard with bottom Integrated ARCA Rail and R-Lock indexing holes
- Rail also has 4 sides of M-LOK attachment, top picatinny rail, and 2 integrated steel QD limited rotation sockets
- Liberty 2 Stage Trigger with 4.5 pounds pull weight
- Ambidextrous safety, bolt release, and SOLGW Liberty Charging Handle
- Black anodized billet upper and lower Broadsword receivers
- Magpul DT-PR stock and MOE-K2 pistol grip
- Lifetime Sons of Liberty Gun Works warranty
What's In The Box?
- SOLGW Broadsword 18" 6mm ARC rifle
- 26 round SOLGW magazine
- Soft rifle case
| Manufacturer Process | Billet |
|---|---|
| Platform | AR-15 |
| Handguard | 16.75" M89A (ARCA) Rail |
| Pistol Grip | Magpul MOE-K2 |
| Color | Black |
| Barrel Length | 18" |
| Caliber/Gauge | 6mm ARC |
| Capacity | 26 + 1 |
| Stock | Magpul DT-PR |



