SOLGW M4-EXO3 13.7″ Rifle
- Item: M4-EXO3-13.7-BLK
- Brand: Sons of Liberty Gun Works
- Condition: New
The SOLGW M4-EXO3 13.7″ Rifle is the third generation of Son's EXO fighting rifles. The EXO3 rifles are battle ready out of the box and are designed to require only minimal maintenance to give you lasting performance for years with the smallest down time. This platform sports a black finish and features a 13.9 inch V2 CHF barrel with a mid-length gas system for an overall barrel length of 16" including the pinned and welded NOX 9 Hole flash hider. Rifle does not have any built-in sights, but is optic ready with a full length picatinny top rail and SOLGW 13" EXO3 M-LOK handguard. The SOLGW Liberty Fighting Trigger offers a reliable 6 pounds of pull weight with a shorter reset than standard mil-spec fire control groups. This AR-15 comes with (3) 30 round magazines and a soft rifle case, and is backed by a lifetime warranty from Sons of Liberty Gun Works.
Upper Features Include:
- 13.9" barrel length, overall 16" length with P/W Nox 9 hole flash hider
- 5.56 NATO Chamber
- 4150 CrMoV (Chrome Moly Vanadium per MIL-B-11595E)
- 1:7 Twist Rate
- 1/2×28 Threaded Muzzle
- .750″ Gas Block Journal w/Appropriately sized gas port
- QPQ coated M4 Feed Ramp Barrel Extension
- Mid Length Melonited Stainless Steel Gas Tube
- SOLGW 13" EXO3 M-LOK handguard
Lower Receiver Features Include:
- Forged 7075-T6 Aluminum
- Machine finished to improve tolerances
- Matte black hard-coat anodized finish
- SOLGW M4 Lower Receiver
- Angry Patriol roll mark
Buffer Features Include:
- H Buffer System
- 6 Position 7076-T6 Impact Extruded Buffer tube
- Sprinco Blue Spring
- Quick Detach End Plate with properly staked Castle Nut
Additional Features Include:
- Liberty Fighting Trigger
- Liberty Charging Handle
- Mil-Spec Safety Selector
- B5 Grip
- B5 Stock
What's In The Box?
- SOLGW M4-EXO3 13.7″ Rifle
- Tactical Soft Case
- (3) SOLGW 30 round magazines
| Warranty | SOLGW Lifetime |
|---|---|
| Platform | AR-15 |
| Handguard | SOLGW 13" EXO3 M-LOK handguard |
| Operating System | Mid-Length |
| Pistol Grip | B5 Grip |
| Color | Black |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | 5.56 NATO (.223) |
| Capacity | 30 + 1 |
| Barrel Twist Rate | 1:7" |
| Stock | B5 Systems |



