Springfield Armory Saint Victor PDW
5.5"
- Item: STV955556B
- Brand: Springfield Armory
- Condition: New
Out of stock
$2,008.99
Discontinued Item
Sorry, this item is no longer available. Please
give us a call at (985) 269-7799 so we can help find a comparable alternative and check for discounts!
Description
The Saint Victor PDW Pistol 5.56 packs impressive horsepower into a premium chassis that fits inside a rucksack. The revolutionary and innovative Springfield Armory Blast Diverter directs the muzzle blast harmlessly forward. The compact 5.5" stainless steel barrel offers unparalleled maneuverability, while the 9310 steel Melonite-coated bolt carrier group is built for hard use. The Maxim SCW brace completes the package.
Notable Features Include:
- 5.56 NATO Chamber
- Blast Diverter Muzzle
- Black Riptilia CQG Grip
- M-LOK Free-Float Handguard
Specifications
| Platform | AR-15 |
|---|---|
| Handguard | M-LOK Free-Float |
| Pistol Grip | Black Riptilia CQG |
| Color | Black |
| Barrel Length | 5.5" |
| Caliber/Gauge | 5.56 NATO (.223) |
| Capacity | 20 + 1 |
| Firearm Overall Length | 18.75" |
| Barrel Twist Rate | 1:7" |
| Stock | Maxim SCW |
| Weight | 5.11 lbs |
Reviews
Write Your Own Review



