STI - DVC P Omni- 9mm
- Item: 10-385000
- Brand: Staccato
- Condition: New
Out of stock
$3,999.00
Discontinued Item
Sorry, this item is no longer available. Please
give us a call at (985) 269-7799 so we can help find a comparable alternative and check for discounts!
Description
STI never fails to impress. Ever since they introduced the world to the 2011 series pistols in the early nineties, STI has continued their quest for game changing innovation. The STI DVC P Omni 2011 is masterfully built with a 4.15 inch island compensated barrel and DLC finish that is as tough as they come and won’t wear off due to the rigors of competition. Like the rest of the DVC line, DVC P Omni features a trigger that breaks like glass at 2.5lbs. The STI DVC P Omni ships with with a 18 Rd and 21 Rd Mag.
Notable Features Include:
- Lightning cuts in the slide
- Patented Recoil Compensated Barrel
- Suppressor height night sights
- Dawson Precision tool-less guide rod
- Tactical slim magwell
- STI 2011 TreeBark stipple grip
- Full length 1913 Picatinny accessory rail
- DLC coated frame and slide
- Slide is cut for DPP, Trijicon RMR, and optic using the same housing
- STI Lifetime Warranty
What's In The Box?
- (1) 126mm magazine and (1) 140mm magazine
- STI case
- Cable lock
- Owners Manual
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm Luger |
| Barrel Length | 5" |
| Size | Full-Size/Duty |
| Capacity | 21 + 1 |
| Trigger | Single Action |
| Optic Ready | Yes |
| Firearm Sight | Fiber Optic Rear/ Gen II HOST Plate |
| Sights | Fixed Iron Sight |
| Firearm Overall Length | 8.5" |
| Weight | 36oz |
Reviews
Write Your Own Review



