Vortex Viper HS-T 6-24x50
- Item: VHS-4325
- Brand: Vortex
- Condition: New
Vortex Viper HS-T 6-24x50 Riflescope VHS-4325 is built on an ultra-strong 30mm, one-piece aluminum tube to deliver ample windage and elevation travel and optimal adjustment. An advanced optical system, highlighted with a 4x zoom range, provides magnification versatility. A forgiving eye box with increased eye relief gets shooters on target quickly and easily. Incredibly precise, repeatable and durable tactical turrets built specifically for dialing, along with its hashmark-based VMR-1 reticle, top off this highly versatile riflescope’s long-range performance features.
VMR-1 (MOA) Reticle: This hashmark-based second focal plane reticle is perfect for accurate holds at extended ranges.
Notable Features Include:
- VMR-1 (MOA) Reticle, 2nd Focal Plane
- Aluminum Grade: Aircraft
- ArmorTec: Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil, and dirt.
- Multi-Coated: XR Fully Multi-Coated
- HD Lens Elements: XD
- Shockproof: Rugged construction withstands recoil and impact.
What's In The Box?
- Vortex Viper HS-T 6-24x50 Riflescope
- 4-inch sunshade
- Protective lens caps
- CRS shims
- Lens cloth
| Magnification Type | 6X - 24X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 6X to 24X |
| Objective Lens Size | 50mm |
| Exit Pupil | 8.3mm to 2.08mm |
| Eye Relief | 4" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 17.8 ft - 5.1 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 22.6 oz |
| Length | 15.5" |
| Max Elevation Adjustment | 65 MOA |
| Max Windage Adjustment | 65 MOA |
| Warranty | Vortex VIP Warranty |




