Zeiss Victory V8 2.8-20x56
ASV/BDC Turret - SFP Illum #60 Reticle - 0.33 MOA
- Item: 522131-9960-040
- Brand: Zeiss
- Condition: New
Out of stock
Special Price
$3,119.99
Regular Price
$3,899.99
Discontinued Item
Sorry, this item is no longer available. Please
give us a call at (985) 269-7799 so we can help find a comparable alternative and check for discounts!
Specifications
| Magnification | Zoom: 2.8X to 20X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 56mm |
| Exit Pupil | 9.9mm - 2.8mm |
| Eye Relief | 92mm |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 45.9ft - 6.3ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | BDC/Adjustable |
| Turret Click Value | 1.0 CM |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Parallax Adjustable | Yes - 50 meters to infinity |
| Weight | 28 oz |
| Length | 13.8" |
| Max Elevation Adjustment | 72 MOA |
| Max Windage Adjustment | 46.4 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



