AGM Rattler V3 LRF 35-640 Thermal Riflescope
- Item: RATT35-640-V3
- Brand: AGM Global Vision
- Condition: New
The RattlerV3 LRF 35-640 combines a 35 mm Germanium lens, a sub-15mK thermal sensor, and a 2560x2560 display for the best 640 resolution thermal images, with a detection range of 1.5 miles. It introduces in-lens LRF technology in the compact Rattler series, with a 1,000m laser rangefinder and onboard ballistic calculator. A redesigned eyepiece offers 2.5X magnification, ideal for predator hunting at long ranges. It features a shutterless NUC and AGM’s Image Boost 2.0 algorithm. Large, glove-friendly buttons and a removable rechargeable battery enhance usability. The firmware provides extensive customization, including pitch scale, multiple viewing modes, color palettes, picture-in-picture, ballistic integration, video recording, WiFi hotspot, zeroing profiles, shot-activated recording, pixel repair, hotspot locator, and laser modes. An American-made ADM mounting system is included.
AGM Rattler V3 Features
• 640×512 12μm thermal sensor
• Built-in laser rangefinder & ballistic calculator
• 10 brightness & contrast settings
• On-board video and audio recording
• Shot Activated Recording
• 64GB EMMC built-in storage
• Various reticle types and colors
• Adjustable color palettes: Black Hot, White Hot, Red Hot, Fusion, Red Monochrome, Green Monochrome
• Waterproof & Shockproof / 1000g recoil-resistant
• Rechargeable Li-ion Battery
• 5-Year warranty
In the Box
• AGM RattlerV3 LRF 35-640 RATT35-640-V3
• ADM 2120 Mount
• Li-ion Battery pack NE-4400
• Battery Charger & Cable
• Lens Cloth
• Owners Manual
• Carrying Case
| Weight | 25.6 oz |
|---|---|
| Warranty | 5-Year Warranty |
| Detector | 640x512 12um VOx Uncooled |
| Display | 2560×2560 OLED |
| Battery Life | 5.5 Hours |
| Length | 9.3" |
| Magnification Type | 2.5x - 20x |
| Field Of View | 12.5° × 10.0° (21.9 × 17.6 @ 100 m) |
| Reticle | 10 Reticle Options / 4 Color Options |
| Objective Lens Size | 35mm |
| Polarity Modes | Black Hot, White Hot, Red Hot, Fusion, Red Monochrome, Green Monochrome / 6 Modes |
| Quick Detach Mount | Yes |
| Recoil Rating | 1000 g/0.4 ms |
| Refresh Rate | 50Hz |
| Reticle Color | 4 Colors |
| Width | 2.6" |
| Battery Type | Rechargeable Battery Pack |
| Digital Focus | No |
| Manual Focus | Yes |




