Aimpoint 3XMag-1 Magnifier
FlipMount 39mm & TwistMount Base Included
- Item: 200334
- Brand: Aimpoint
- Condition: New
In stock
$1,529.00
Out of Stock
Specifications
| Exit Pupil | 9mm to 3mm |
|---|---|
| Exterior Finish | Matte Black |
| Eye Relief | 3.1" - 3.8" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 22 ft - 7.5 ft |
| Illuminated Reticle | None |
| Weight | 18 oz |
| Length | 13" |
| Magnification Type | 4.5X - 14X |
| Magnification | Zoom: 4.5X to 14X |
| Objective Lens Size | 42mm |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
Reviews
Write Your Own Review



