Aimpoint Micro H-2 (2 MOA) - No Mount
No Mount
- Item: 200186
- Brand: Aimpoint
- Condition: New
Out of stock
Special Price
$599.99
Regular Price
$839.00
Discontinued Item
Sorry, this item is no longer available. Please
give us a call at (985) 269-7799 so we can help find a comparable alternative and check for discounts!
Description
Aimpoint Micro Red Dot Reflex Sight H-2 200186 was redesigned to be rugged, reliable, and reinforced. The flip-up lens covers make sure your optical lenses are clean, dry, and free of potential scratches. The Aimpoint Micro H-2 is fully waterproof and ACET technology allows for up to 5 years of battery life when in constant use. Precision adjustment for windage and elevation is easy to adjust - no tools required.
Notable Features Include:
- 2 MOA red dot for precision and fast target acquisition
- Battery life 50,000 hours (over 5 years) of constant operation on a single battery
- Advanced optical lenses for enhanced light transmission and ultimate dot clarity
- Front and rear transparent lens caps included
- Compatible with all Aimpoint Magnifiers
- Reinforced turret protection for even greater ruggedness
- Anodized high strength aluminum housing, semi-matte black
- 12 position intensity settings: 1 extra intense for use in bright sunlight environments
- 1X (non-magnifying) operationally parallax free optic
- *NO mount included
What's In The Box?
- Aimpoint Micro H-2
- Flip-up lens covers
- CR2032 battery
- Micro tool
Specifications
| Battery Type | CR2032 |
|---|---|
| Max Elevation Adjustment | ± 36 in |
| Battery Life | 50,000 hrs |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Eye Relief | Unlimited |
| Field of View @ 100 Yards Spec | Unlimited |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Weight | 3.3 oz |
| Length | 2.7" |
| Magnification Type | 1X |
| Magnification | Fixed: 1X |
| Reticle Focal Plane | N/A |
| Tube Diameter | N/A |
| Turret Click Value | .5 MOA |
| Turret Type | Capped |
| Weather Resistance | Waterproof to 15 ft & Fogproof |
| Max Windage Adjustment | ± 36 in |
Reviews
Write Your Own Review
Recommended Accessories






