AGM ObservIR LRF 25-256 Thermal Day/Night Vision Binocular
- Item: OBSE25-256-LRF
- Brand: AGM Global Vision
- Condition: New
AGM ObservIR LRF 25x256 Thermal Day/Night Vision Binocular is a cutting-edge dual-spectrum binocular, combining thermal imaging and digital day/night vision for unmatched detection and target recognition. Unlike traditional thermal binoculars, the high-sensitivity 12μm thermal sensor and ultra-low-light CMOS sensor (3840×2160 resolution) provide exceptional clarity in any lighting condition. Equipped with a built-in 1,000m laser rangefinder, multiple viewing modes, and Picture-in-Picture functionality, the ObservIR LRF enhances situational awareness for hunters, law enforcement, and outdoor enthusiasts. Additional features include a long-range IR illuminator, GPS module, and digital magnetic compass. With onboard video/audio recording, 64GB internal storage, Wi-Fi streaming, and up to 8 hours of battery life, this binocular is built for extended field use. The rugged IP67 waterproof and dustproof housing ensures durability in harsh conditions.
Notable Features Include:
- 256x192 12μm thermal sensor
- Dual-spectrum imaging
- High-resolution OLED display
- Built-in Laser Rangefinder
- On-board video and audio recording
- 4.5x–18x thermal magnification
- 64GB built-in storage
- Ultra-low-light CMOS sensor
- Adjustable color palettes: Black Hot, White Hot, Red Hot, Fusion
- Built-in GPS module & digital magnetic compass
- 5-Year warranty
What's In The Box?
- AGM ObservIR LRF 25-256 Thermal Day/Night Vision Binocular OBSE25-256-LRF
| Weight | 31.36 oz |
|---|---|
| Warranty | 5-Year Warranty |
| Detector | 256x192 12um VOx Uncooled |
| Digital Zoom | 1x, 2x, 4x |
| Display | OLED 1920x1080 |
| Battery Life | 8 Hours |
| Focus | Manual |
| Length | 8.7" |
| Magnification Type | Thermal: 4.5x – 18x / Optical: 5.5x – 22x |
| Field Of View | Thermal: 7.0° × 5.3° / Optical: 6.9° × 4.1° |
| Objective Lens Size | Thermal: 35 mm / Optical: 60 mm |
| Polarity Modes | Black Hot, White Hot, Red Hot, Fusion / 4 Modes |
| Quick Detach Mount | No |
| Refresh Rate | 50Hz |
| Width | 5.6" |
| Battery Type | Rechargeable Battery Pack |
| Digital Focus | No |
| Manual Focus | Yes |



