ATN ThOR LT 160 3-6x Thermal Scope
- Item: TIWSTLT136X
- Brand: ATN
- Condition: New
ATN Thor-LT 3-6x Thermal Riflescope TIWSTLT136X is the lightest Thermal Scope in the ATN ThOR line, providing more versatility to mount to a Crossbow, Air Rifle, or other platforms where weight is a critical factor. Weighing only 1.4 lb/ 650 g and built out of Hardened Aluminum Alloy with Impact Resistant Electronics. Get the look and feel of a traditional scope with standard 30mm rings, 3" eye relief, and classic ergonomic design. Light - not only in weight but in features and ease of use. Sight in your scope with One Shot Zero, choose between 2 color pallets (Black Hot/White Hot), pick a reticle style and you are ready for an affordable thermal hunting adventure. The LT160 3-6X uses an ATN Obsidian Core LT 160x120 pixel thermal sensor at 60 Hz, with a thermal detection range of 475 meters, thermal recognition range of 240 meters and thermal identification range of 160 meters. It features a 1280x720p HD display and has a run time of 10 hours when the Li-ion battery is fully charged (USB Type C charger included).
Notable Features Include:
- Black Hot / White Hot Mode
- Easy to Mount - Easy to Use
- One Shot Zero
- Ultra Low Power Consumption
- Recoil Resistant
- Light Weight
What's In The Box?
- ATN Thor-LT 3-6x Thermal Riflescope
- Eyecup
- Scope Cover
- USB-C Cable
| Weight | 1.4 lbs/650 kg |
|---|---|
| Warranty | 3 years |
| Detector | 160 x 120 px |
| Display | 1280x720 |
| Battery Life | 10+ Hours |
| Length | 11.5" |
| Magnification Type | 3-6x |
| Field Of View | 11°-8.3° |
| Reticle | Multiple Patterns |
| Objective Lens Size | 19 mm |
| Polarity Modes | Black Hot & White Hot |
| Quick Detach Mount | No |
| Recoil Rating | Recoil Resistant |



