Benelli - Super Black Eagle 3 - 12GA
28" - A-Grade Satin Walnut
- Item: 10380B
- Brand: Benelli
- Condition: New
Out of stock
$1,799.00
Out of Stock
Description
Benelli Super Black Eagle 3 - 12 GA (10380B) SBE 3 – the full redesign of the venerable Super Black Eagle platform. With carefully considered insights from our pro-staff and veteran hunters, Benelli design engineers have spent nearly 10 years in development with a focus on three areas of critical importance to the serious waterfowler: Improved ergonomics, intuitive, flawless functionality and an updated design, style and feel for the latest in modern waterfowling reliability that’s all about the end game: Absolute superiority in the most unforgiving conditions.
Notable Features Include:
- 12 Gauge
- Semi-Automatic
- Choke: Crio C, Crio IM, Crio F, Extended Crio C, Extended Crio M
- Red-bar front sight
- Satin Walnut, Progressive Comfort
- Oversized controls
- Easy locking bolt system
Benelli Super Black Eagle 3 Shim System: Adjusting Drop and Cast
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Suggested Use | Hunting |
| Shotgun Chamber | 3 1/2" |
| Barrel Length | 28" |
| Firearm Overall Length | 49.6" |
| Capacity | 4 RDS |
| Caliber/Gauge | 12 GA |
| Weight | 7 lbs |
Reviews
Write Your Own Review



