Beretta - M9A3 Italy - Type F
Ambidextrous Safety
- Item: J92M9A3M
- Brand: Beretta
- Condition: New
Out of stock
$999.00
Discontinued Item
Sorry, this item is no longer available. Please
give us a call at (985) 269-7799 so we can help find a comparable alternative and check for discounts!
Description
Beretta M9A3 FDE 9mm (J92M9A3M) slide is easily convertible from FS to G mode. Built-in 3-slot Picatinny rail. The Beretta M9A3 is low-maintenance thanks to its hyper-resistant finish that is practically impervious to the elements, sand-resistant magazines in 17 rounds, and intuitive tool-free disassembly.
Notable Features Include:
- Reliable and Easy to Shoot
- Combat Trigger Guard
- 3-Slot Picatinny Rail
- Ambidextrous Safety/Decocker
- 5" Threaded Barrel
- Tritium Night Sights
What's In The Box?
- M9A3 FDE 9mm semiauto pistol
- (3) 17 round magazine
- User Manual
Specifications
| Color | FDE |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm Luger |
| Barrel Length | 5.1" |
| Size | Full-Size/Duty |
| Capacity | 17 + 1 |
| Trigger | Double Action/Single Action |
| Optic Ready | No |
| Firearm Sight | Tritium Night Sights |
| Sights | Night Sight |
| Firearm Overall Length | 8.7" |
| Weight | 33.40 oz |
| Width | 1.5" |
Reviews
Write Your Own Review



