Burris BTS35 V3 Thermal Scope
- Item: 300603
- Brand: Burris
- Condition: New
Burris BTS35 V3 Thermal Scope is expertly engineered to redefine the night hunting experience with cutting-edge features and design. With Burris Cybercore technology and a 400x300 resolution thermal riflescope, it offers unprecedented detail for spotting targets in low-light conditions. Features like picture-in-picture, hot spot tracking, and 10 customizable reticles enhance usability and accuracy.
Moreover, the BTS35 v3 introduces video recording capabilities and remote device control through the BurrisConnect app, addressing power concerns with long runtimes, battery hot swapping, and USB-C charging. The advanced rotary dial control system ensures effortless navigation, inspired by popular video game menus. Embrace the future of night hunting with the Burris BTS35 v3, where simplicity, speed, and power converge seamlessly.
Notable Features Include:
- Real-time video streaming and photo capture capability
- Remote control of numerous device settings
- 400X300 VOX Sensor W/50HZ Refresh Rate & 12µM Pixel Pitch
- Next-gen IR imaging performance from new 12µm pixel pitch sensor
- Clear and crisp imaging with high performance 35mm F1.0 lens
- External battery hot-swap capable
- New GUI uses an intuitive menu navigation system combined with rotary knob hardware to make changes rapidly and get back to the action
- Users can select between 10 unique and customizable reticles
- Robust 800G shutter for shockproof performance
- IP67 Waterproof Performance
What's In The Box?
- Burris BTS35 V3 Thermal Scope
- 1x Internal 18650 cell + 1x Replaceable 18650 with 5+ hours of runtime
- American Defense Mfg Quick-Detach m1913 Picatinny Mount with adjustable cantilever
| Weight | 27.2 oz |
|---|---|
| Brightness Control | Manual |
| Detector | 400x300 VOx |
| Digital Zoom | 1x - 8x |
| Display | 1024 x 768 OLED |
| Battery Life | 6 Hours |
| Focus | Manual Focus |
| Length | 11.7" |
| Magnification Type | 3.2X |
| Field Of View | 7.8 x 5.9° |
| Reticle | 10 Reticles |
| Polarity Modes | White Hot, Black Hot, Red Hot, Green Hot, Blue Hot, Amber, Sepia, Iron, Inferno |
| Quick Detach Mount | Yes |
| Refresh Rate | 50 Hz |
| Reticle Color | 6 Colors |
| Width | 3.1" |
| Battery Type | B-Pack (18650 Li-ion) |
| Digital Focus | Yes |
| Manual Focus | Yes |



