Burris Fullfield 4-16x50
- Item: 201553
- Brand: Burris
- Condition: New
The Burris Fullfield 4-16x50mm rifle scope with the Non-Illuminated Plex reticle and Advanced Capped Elevation Turret is the perfect choice for hunters and shooters seeking a simple and reliable reticle. Equipped with Burris Knob Synergy ensures seamless and precise elevation adjustments, with the flexibility to upgrade to custom ballistic knobs for specialized shooting needs. The Plex reticle provides a clean and clear sight picture with easy-to-read markings, ideal for fast target acquisition at a variety of distances. The Advanced Capped Elevation Turret features a resettable, mechanical zero click stop with a laser-marked scale for precise, repeatable adjustments. This system can be left exposed for quick changes or capped to avoid accidental adjustments during long-range shots. With multi-coated lenses for superior brightness and clarity, the Burris Fullfield 4-16x50mm provides hunters with exceptional reliability and performance.
Burris Fullfield Features
• Non-Illuminated Plex Reticle
• Second Focal Plane
• 4x Zoom System
• Burris Knob Synergy
• Advanced Capped Elevation
• 1" Tube
• Fixed Parallax
In the Box
• Burris Fullfield 4-16x50 201553
| Magnification Type | 4X - 16X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 4X to 16X |
| Objective Lens Size | 50mm |
| Exit Pupil | 10 mm - 3.8 mm |
| Eye Relief | 2.9" - 3.34" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 27 ft - 6.75 ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Parallax Adjustable | Fixed: 100 Yards |
| Weight | 17.7 oz |
| Length | 12.3" |
| Max Elevation Adjustment | 54 MOA |
| Max Windage Adjustment | 54 MOA |



