Burris Fullfield E1 3-9x40 SFP
Ballistic Plex Shotgun Reticle - 1" Scope Tube
- Item: 200346
- Brand: Burris
- Condition: New
In stock
$169.99
Only 2 Left!
Description
Burris Fullfield E1 3-9x40 Rifle Scope 200346 is the classicly sized scope and is perfect for all kinds of hunters and almost any kind of situation, terrain, or conditions. The 3x magnification provides a wide field of view for easy scanning. The small size of the Burris Fullfield E1 3-9x40 makes it lightweight, compact, and simple. The Burris Fullfield E1 3-9x40 also features a Ballistic Plex Shotgun Reticle.
Notable Features Include:
- Ballistic Plex Shotgun Reticle
- Designed for Shotguns
- Finger-adjustable, low-profile turrets create a sleek profile
- Turret indications always reflect a change in the point of impact, for pinpoint accuracy
- Separated power ring and eyepiece design accepts flip-up lens covers
- High-grade optical glass
- Index-matched Hi-Lume multicoating lenses
- Double internal spring-tension system allows the scope to hold zero through shock, recoil, and vibrations
- Waterproof
- Nitrogen-filled scope tubes prevent internal fogging, even in cold and rain
- Durable, stress-free, solid 1-piece outer tube withstands shock and vibrations of even the heaviest-recoiling calibers
- 3-9x Magnification
- Burris Forever Warranty
What's In The Box?
- Burris Fullfield E1 3-9x40 Ballistic Plex Shotgun Rifle Scope
Specifications
| Magnification Type | 3X - 9X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 3X to 9X |
| Objective Lens Size | 40mm |
| Exit Pupil | 13mm to 5mm |
| Eye Relief | 3.1" - 3.4" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 33 ft - 13 ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 13 oz |
| Length | 12.2" |
| Max Elevation Adjustment | 50 MOA |
| Max Windage Adjustment | 50 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



