Burris Fullfield IV 6-24x50
SCR MOA Reticle - 30mm Scope Tube
- Item: 200497
- Brand: Burris
- Condition: New
Out of stock
$499.99
Discontinued Item
Sorry, this item is no longer available. Please
give us a call at (985) 269-7799 so we can help find a comparable alternative and check for discounts!
Description
Burris Fullfield IV 6-24x50 SCR MOA Rifle Scope 200497 for more magnification and precise holdover estimation has increased 6x magnification for long range shooting activities. Features a SCR MOA reticle, finger adjustable turret knobs, 30mm tube, close focus at 10 yards and parallax adjustment.
Notable Features Include:
- SCR MOA Reticle
- Low Profile Windage/Elevation Adjustment Knobs
- Index-matched Hi-Lume multicoating lenses
- High-grade optical glass
- Second Focal Plane
- Ergonomic side focus and easy-to-reach parallax adjustment
- Nitrogen-filled body tubes prevent internal fogging in the cold and rain
- Solid, 1-piece outer tube is stress-free and durable; withstands shock and vibration from even the heaviest-recoiling calibers
- 6-24x Magnification
- Burris Forever Warranty
What's In The Box?
- Burris Fullfield IV 6-24x50 SCR MOA
Specifications
| Magnification | Zoom: 6X to 24X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 50mm |
| Exit Pupil | 9.4mm - 2.7mm |
| Eye Relief | 3.3-3.5 inches |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 20 ft @ 6X; 5.1 ft @ 24X |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weight | 25.6 oz |
| Length | 15.6" |
| Max Elevation Adjustment | 60 MOA |
| Max Windage Adjustment | 60 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



