Burris Handgun 2x20
Plex Reticle - 1" Scope Tube
- Item: 200218
- Brand: Burris
- Condition: New
In stock
$279.99
4 In Stock
Description
Burris Handgun Scope 2x20 Plex Reticle 200218 is designed for handgun hunters who need a robust scope to handle the harshest recoil. The compact scope has a long eye relief, ideal when hunting with a powerful handgun. The double internal spring tension system allows the scope to hold zero through shock, recoil and vibrations; while positive steel-on-steel adjustments ensure repeatable accuracy. The scope has a 1 piece, 1" tube and is nitrogen-filled to prevent internal fogging. The index-matched, multi-coated lenses maximize contrast in low-light settings, while eliminating glare and providing superb clarity.
Notable Features Include:
- Plex reticle
- Designed for handgun hunters who need a robust scope to handle the harshest recoil
- Long eye relief, ideal when hunting with a powerful handgun
- Index-matched Hi-Lume multicoating lenses
High-grade optical glass - Double internal spring-tension system allows the scope to hold zero through shock, recoil, and vibrations
- Positive steel-on-steel adjustments ensure repeatable accuracy
- Waterproof
- Second Focal Plane
- 1" Tube
- Compact
- Nitrogen-filled body tubes prevent internal fogging in the cold and rain
- Solid, 1-piece outer tube is stress-free and durable; withstands shock and vibration from even the heaviest-recoiling calibers
- 2x Magnification
- Burris Forever Warranty
What's In The Box?
- Burris Handgun 2x20 Scope
Specifications
| Magnification Type | 2X |
|---|---|
| Magnification | Fixed: 2X |
| Objective Lens Size | 20mm |
| Exit Pupil | 10mm |
| Eye Relief | 10" - 24" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 21 ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .5 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 7 oz |
| Length | 8.9" |
| Max Elevation Adjustment | 80 in. |
| Max Windage Adjustment | 80 in. |
Reviews
Write Your Own Review



