Burris Handgun 2-7x32 - Posi-Lock
- Item: 200299
- Brand: Burris
- Condition: New
Burris Handgun 2-7x32 Ballistic Plex Rifle Scope 200299 is a compact scope with a long eye relief, ideal when hunting with a powerful handgun. The double internal spring-tension system allows the scope to hold zero through shock, recoil and vibrations, while positive steel-on-steel adjustments ensure repeatable accuracy. The scope has a 1 piece, 1" tube and is nitrogen-filled to prevent internal fogging. The index-matched, multi-coated lenses maximize contrast in low-light settings, while eliminating glare and providing superb clarity. Features the Posi-Lock system which uses a retractable steel post, in addition to the conventional adjustment system, to keep the point of aim firmly in place under the harshest recoil.
Notable Features Include:
- Ballistic Plex Reticle
- Designed for handgun hunters who need a robust scope to handle the harshest recoil
- Long eye relief, ideal when hunting with a powerful handgun
- Index-matched Hi-Lume multicoating lenses
- High-grade optical glass
- Double internal spring-tension system allows the scope to hold zero through shock, recoil, and vibrations
- Positive steel-on-steel adjustments ensure repeatable accuracy
- Waterproof
- Second Focal Plane
- 1" Tube
- Nitrogen-filled body tubes prevent internal fogging in the cold and rain
- Solid, 1-piece outer tube is stress-free and durable; withstands shock and vibration from even the heaviest-recoiling calibers
- Posi-Lock System
- 2-7x Magnification
- Burris Forever Warranty
What's In The Box?
- Burris Handgun 2-7x32 Rifle Scope
| Magnification Type | 2X - 7X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 2X to 7X |
| Objective Lens Size | 32mm |
| Exit Pupil | 16mm - 4.6mm |
| Eye Relief | 11" - 21" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 21 ft - 7 ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 11 oz |
| Length | 9.7" |
| Max Elevation Adjustment | 64 in. |
| Max Windage Adjustment | 64 in. |



