Burris Droptine 3-9x40
- Item: 200019
- Brand: Burris
- Condition: New
Burris Droptine 3-9x40 Ballistic Plex Rifle Scope 200019 objective has the focus set at 50 yards and is matched for centerfire rifles. The scope is compact and lightweight, with a nine times magnification that provides enough distance for most hunting situations. The Ballistic Plex reticle has holdover for precise shots at extended ranges. The low-profile turret is finger-adjustable. A separate eyepiece and power ring allow for flip-up lens caps. Features Hi-Lume multicoating, 1" body, durable, integrated-eyepiece design has no-slip grip for easy adjustment in the field and positive steel-on-steel adjustments ensure repeatable accuracy.
Notable Features Include:
- Ballistic Plex Reticle
- Parallax adjustment for improved accuracy at long distances
- High-grade optical glass
- Index-matched Hi-Lume multicoating lenses
- Quality precision-ground lenses
- Durable, integrated-eyepiece design has no-slip grip for easy adjustment in the field
- Positive steel-on-steel adjustments ensure repeatable accuracy
- Waterproof
- Nitrogen-filled scope tubes prevent internal fogging even in cold and rain
- Stress-free, 1-piece, solid outer tube is durable enough to withstand shock and vibrations of even the heaviest-recoiling calibers
- 1" Tube
- 3-9x Magnification
- Parallax/Focus Set at 50 yds.
- Burris Forever Warranty
What's In The Box?
- Burris Droptine 3-9x40 Ballistic Plex Rifle Scope
| Magnification Type | 3X - 9X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 3X to 9X |
| Objective Lens Size | 40mm |
| Exit Pupil | 13mm to 5mm |
| Eye Relief | 3.1" - 3.8" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 33 ft - 13 ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 13.0 oz |
| Length | 12.2" |
| Max Windage Adjustment | 50 MOA |



