Burris RT-6 1-6x24 Combo
Illuminated Ballistic AR Reticle w/ Fastfire-3 & Mount
- Item: 200475
- Brand: Burris
- Condition: New
In stock
$599.99
4 In Stock
Description
Burris RT-6 1-6x24 Combo Rifle Scope 200475 is an RT-6 scope, FastFire 3 and P.E.P.R. Mount. It makes for an outstanding kit for people just getting into 3-Gun or tactical shooting. The RT-6 is tearing up 3-Gun competitions everywhere, thanks to a great feature set: forgiving eye-box, compact scope length, true 1x, built-in throw levers, and great competition reticle.
Notable Features Include:
- Illuminated Ballistic AR MIL Reticle
- Shorter than most 1-4x scopes
- 6x zoom has true 1x setting for eyes open engagement
- Integrated Throw Lever
- Index-matched Hi-Lume multicoating lenses
- High-grade optical glass
- Second Focal Plane
- Ergonomic side focus and easy-to-reach parallax adjustment
- Zero Click Stop adjustment knobs
- Nitrogen-filled body tubes prevent internal fogging in the cold and rain
- Precision-gauged and hand-fitted internal assemblies maintain a consistent point of impact through the magnification range, regardless of shock and vibration
- Solid, 1-piece outer tube is stress-free and durable; withstands shock and vibration from even the heaviest-recoiling calibers
- 1-6x Magnification
- Burris Forever Warranty
What's In The Box?
- Burris RT-6 Rifle Scope
- FastFire 3 Red Dot
- P.E.P.R. Mount
Specifications
| Magnification Type | 1X - 6X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 1X to 6X |
| Objective Lens Size | 24mm |
| Exit Pupil | 24mm to 4mm |
| Eye Relief | 3.3" - 4" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 106 ft - 18.5 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .5 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 17.4 oz |
| Length | 10.3" |
| Max Elevation Adjustment | 80 MOA |
| Max Windage Adjustment | 80 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



