Burris Scout Scope 2.75x20
Heavy Plex Reticle - 1" Scope Tube
- Item: 200269
- Brand: Burris
- Condition: New
In stock
Special Price
$239.99
Regular Price
$299.99
4 In Stock
Description
Burris Scout 2.75x20 Heavy Plex Rifle Scope 200269 fixed magnification magnifies everything almost 3 times, with no zoom. In applications where forward-mounted optics are required, the Scout has been the optic of choice for scout rifles, slug guns, muzzleloaders and even big bore magnums. It offers long eye-relief, wide field-of-view, fully multi-coated lenses, tight mechanical tolerances, steel on steel adjustments, fixed focal length, elevation and windage adjustment is 140" @ 100 yds and a Heavy Plex reticle. The Burris Scout 2.75x20 Rifle Scope offers ultra-fast target acquisition with both eyes open.
Notable Features Include:
- Heavy Plex Reticle
- Reticle provides long-range accuracy in a simple, uncluttered design
- Quick and easy to use
- Can be matched with any caliber or bullet weight
- Forward mounting design allows mounting in front of the ejection port, for extended eye relief and both-eyes-open shooting
- Finger-adjustable, low-profile turrets create a sleek profile
- Turret indications always reflect a change in the point of impact, for pinpoint accuracy
- High-grade optical glass provides excellent brightness and clarity with lasting durability
- Quality, precision-ground lenses are larger than those of comparable scopes, for better light transmission
- Index-matched, Hi-Lume® multicoating provides low-light performance and glare elimination
- Double internal spring-tension system allows the scope to hold zero through shock, recoil, and vibrations
- Precision-gauged and hand-fitted internal assemblies maintain a consistent point of impact regardless of shock and vibration, and hold true through the magnification range
- Positive steel-on-steel adjustments ensure repeatable accuracy
- Waterproof
- 1" Tube
- Nitrogen-filled body tubes prevent internal fogging in the cold and rain
- Solid, 1-piece outer tube is stress-free and durable—withstands shock and vibration from even the heaviest-recoiling calibers
- Fixed 2.75x Magnification
- Burris Forever Warranty
What's In The Box?
- Burris Scout 2.75x20 Heavy Plex Rifle Scope
Specifications
| Magnification Type | 2.75X |
|---|---|
| Magnification | Fixed: 2.75X |
| Objective Lens Size | 20mm |
| Exit Pupil | 7.3mm |
| Eye Relief | 7.3" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 15 ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .5 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 7 oz |
| Length | 9.2" |
| Max Elevation Adjustment | 140 in. |
| Max Windage Adjustment | 140 in. |
Reviews
Write Your Own Review



