Burris Veracity 2-10x42
- Item: 200621
- Brand: Burris
- Condition: New
Burris Veracity 2-10x42 Ballistic Plex E1 Rifle Scope 200621 is small enough for driven hunts and stalking in timber, but 10x magnification offers enough zoom for most longer range hunts as well. The compactness and low weight make it very popular for lightweight rigs. The 2-10x uses the Burris M.A.D. Knob System, which allows for custom etched knobs or quickly switching to available exposed knobs. It ships with low capped knobs.
Burris Veracity 2-10x42 Ballistic Plex E1 Rifle Scope 200621 is small enough for driven hunts and stalking in timber, but 10x magnification offers enough zoom for most longer range hunts as well. The compactness and low weight make it very popular for lightweight rigs. The 2-10x uses the Burris M.A.D. Knob System, which allows for custom etched knobs or quickly switching to available exposed knobs. It ships with low capped knobs. This model ships with both the covered and exposed elevation caps. The scope features Ballistic Plex E1 FFP, 5-times zoom system, 30mm tube and front focal plane reticle design allowing the reticle size to increase or decrease as magnification is increased or decreased; trajectory compensation is always correct and proportional for the selected power setting.
Notable Features Include:
- Ballistic Plex E1 FFP Reticle
- Calculated in MOA, the Ballistic Plex E1 FFP reticle features trajectory compensation out to 600 yds
- Wind dots representing a 10 m.p.h. wind adjustment are located at every hash mark out to 500 yds
- Index-Matched, Hi-Lume Multi-Coated Lenses
- High-Performance Glass
- First Focal Plane
- Five Times Zoom System
- Low-profile adjustment knobs
- Ergonomic Side Focus Parallax Adjustment
- Nitrogen-filled body tubes prevent internal fogging in the cold and rain
- Precision-gauged and hand-fitted internal assemblies maintain a consistent point of impact through the magnification range, regardless of shock and vibration
- 50mm objective allows for maximum light collection
- Solid, 1-piece outer tube is stress-free and durable—withstands shock and vibration from even the heaviest-recoiling calibers
- 2-10x Magnification
- Burris Forever Warranty
What's In The Box?
- Burris Veracity 2-10x42 Rifle Scope
| Magnification Type | 2X - 10X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 2X to 10X |
| Objective Lens Size | 42mm |
| Exit Pupil | 21mm to 4.2mm |
| Eye Relief | 3.5" - 4.25" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 52 ft - 10.5 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 22.7 oz |
| Length | 13.5" |
| Max Elevation Adjustment | 70 MOA |
| Max Windage Adjustment | 40 MOA |
-
Burris Magnification Adjustment Traction Device
For XTR II, XTR III & Veracity Scopes
$43.99In stock




