Canik - TTI Combat
Taran Tactical Innovations Collaboration
- Item: HG7854N
- Brand: Canik
- Condition: New
In stock
$949.99
Only 1 Left!
Description
The Canik TTI Combat is the result of a collaboration between CANiK and Taran Tactical Innovations to bring you features picked by a world champion. This 9mm pistol has a TTI Bronze finish slide and accents. The grip sports aggressive texturing and an interchangable back strap (S/M/L options included). The polymer frame was designed by Taran Butler and includes an integrated flared magwell and a removable aluminum competition magwell. The 4.6" barrel is ported and spiral fluted.
Notable Features Include:
- TTI Bronze slide and accents
- Aggressive grip texture and 3 interchangable back straps
- Frame designed by Taran Butler
- Flared magwell plus removable aluminum competition magwell
- 4.6" ported and spiral fluted barrel
What's In The Box?
- Canik TTI Combat
- (2) 18 round magazines
- (3) S/M/L back straps
- Miniature gun-shaped multi-tool
- Hard pistol case
Specifications
| Caliber/Gauge | 9mm Luger |
|---|---|
| Barrel Length | 4.6" |
| Size | Full-Size/Duty |
| Capacity | 18 + 1 |
| Optic Ready | Yes |
| Firearm Sight | Adjustable Rear Sight & Fiber Optic Front |
| Sights | Fiber Optics Sight |
| Firearm Overall Length | 7.85" |
| Weight | 29.5 oz |
Reviews
Write Your Own Review



