Christensen Arms - MESA BBZ - 300 Win Mag
- Item: 801-01179-00
- Brand: Christensen Arms
- Condition: New
Out of stock
$1,299.99
Out of Stock
Description
Christensen Arms Mesa BBZ 300 Win Mag (801-01179-00) features a featherlight contour stainless steel barrel with a seamless removable radial muzzle brake and a carbon fiber composite gunstock. The Mesa weighs in 6.5 pounds and is backed by the Christensen Arms Sub-MOA Guarantee.
Rifle Features Include:
- Christensen Arms 416R Stainless Steel barrel; Featherweight contour
- Green w/Black and Tan Webbing
- Removable brake
- Threaded 1/2x28
- Christensen Arms Stainless Steel Receiver (Remington 700 base)
- Twin Lug, Spiral Fluted bolt w/ M16 Style Extractor
- Hinged floor plate
- Match chamber
- Hand lapped
- Free floating
- Button rifled
- Pillar bedded
- Sub-MOA Guarantee
Scope Ring Features Include:
- 30mm Lightweight Medium Scope Rings
- Precision CNC machined from 7075/T6 aluminum for a high strength & lightweight platform.
- Hardcoat anodized finish for abrasion and corrosion resistance.
- Rings feature stainless steel hardware for "Element Proof" protection.
- Standard 1/2" nut attachments to ensure secure and consistent clamping force.
What's In The Box?
- Christensen Arms Mesa BBZ 300 Win Mag Rifle
- 30mm Lightweight Medium Scope Rings
- One Piece Scope Base
Christensen Arms: Mesa
Specifications
| Color | Green/Black |
|---|---|
| Barrel Length | 24" |
| Caliber/Gauge | .300 Win Mag |
| Capacity | 3 + 1 |
| Firearm Overall Length | 47.75" |
| Barrel Twist Rate | 1:10" |
| Stock | Green w/Black & Tan Webbing Synthetic Stock |
| Weight | 6.5 lbs |
Reviews
Write Your Own Review



