Christensen Arms - Ridgeline FFT Left Handed - 308 Win
20" - Black with Gray Accents Synthetic Stock
- Item: 801-06180-00
- Brand: Christensen Arms
- Condition: New
Out of stock
$2,899.99
Out of Stock
Description
The Christensen Arms Ridgeline FFT Left Handed 308 Win is a sporting bolt action rifle with left handed bolt operation. Carbon fiber technology allows the rifle to weigh in at only 5.3 pounds while still supporting the Christensen Arms Sub-MOA Guarantee.
Notable Features Include:
- 20" Carbon Fiber Wrapped Barrel
- Stainless Steel Side-Baffle Muzzle Device
- Hinged Floor Plate with Internal Magazine
What's In The Box?
- Christensen Arms Ridgeline FFT Left Handed 308 Win
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | .308 Win |
| Capacity | 4 + 1 |
| Firearm Overall Length | 40.5" |
| Barrel Twist Rate | 1:10" |
| Stock | Fixed Sporter Black with Gray Accents Stock |
| Weight | 5.3 lb |
Reviews
Write Your Own Review



