Daniel Defense - DDM4 V7 - 5.56 NATO Cobalt
Glass Filled Polymer with Soft Touch Overmolding Stock & Grip
- Item: 02-128-10093-047
- Brand: Daniel Defense
- Condition: New
In stock
$2,122.00
Only 1 Left!
Description
The Daniel Defense DDM4 V7 in 5.56 NATO is an AR-15 style rifle with a cobalt finish. The Daniel Defense MFR 15.0 rail sports M-LOK attachment points along 7 positions and a full-length picatinny top rail allowing for complete customization of sights, optics, and any other accessory you want to add. The 16" barrel comes with a DD improved Flash Suppressor that reduces flash signature. Enjoy dependable cycling in all conditions and less received recoil and wear on moving parts with the mid-length gas system. The safety selector and GRIP-N-RIP Charging Handle are ambidextrous.
Notable Features Include:
- Cobalt finish
- Daniel Defense MFR 15.0 rail
- 16" Barrel with DD improved Flash Suppressor
- Mid-length Gas System
- Ambidextrous safety selector and charging handle
What's In The Box?
- Daniel Defense DDM4 V7 Cobalt
- (1) 32 round magazine
- (2) interchangeable butt pads
- Hard rifle case
Specifications
| Platform | AR-15 |
|---|---|
| Handguard | Daniel Defense MFR 15.0 rail |
| Operating System | Mid-Length |
| Pistol Grip | Daniel Defense Glass Filled Polymer with Soft Touch Overmolding |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | 5.56 NATO (.223) |
| Capacity | 32 + 1 |
| Firearm Overall Length | 32.25" (35 7/8” w/ muzzle device) |
| Barrel Twist Rate | 1:7" |
| Stock | Daniel Defense Glass Filled Polymer with Soft Touch Overmolding |
| Weight | 6.2 lb |
Reviews
Write Your Own Review




