FN - 509 Compact MRD with Compensator
15+1 Capacity - 9mm
- Item: 66-101794
- Brand: FNH
- Condition: New
In stock
$899.00
Only 2 Left!
Description
The FN 509 Compact MRD with Compensator is a compact FDE pistol with a quick-detach compensator to help reduce muzzle flip by about 25%. The slide is optics ready and the sights are co-witness height. This versatile carry pistol has ambidextrous magazine and slide release controls and an accessory rail.
Notable Features Include:
- Quick-detach compensator to help reduce muzzle flip by about 25%
- Optics ready with co-witness height sights
- Ambidextrous magazine and slide release
- Accessory rail
What's In The Box?
- FN 509 Compact MRD with Compensator
- (1) 12 round magazine
- (1) 15 round magazine
- (2) interchangable backstraps
- FN soft zipper case
Specifications
| Color | FDE |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm Luger |
| Barrel Length | 4.02" |
| Size | Compact |
| Capacity | 15 + 1 |
| Trigger | Striker Fired |
| Optic Ready | Yes |
| Firearm Sight | All Black Co-Witness Sights |
| Firearm Overall Length | 7.4" |
| Weight | 25.5 oz |
| Width | 1.35" |
Reviews
Write Your Own Review



