FN - 509 Midsize Holosun 407C
15+1 Capacity - 9mm
- Item: 66-101930
- Brand: FNH
- Condition: New
Out of stock
$849.00
Out of Stock
Description
The FN 509 Midsize Holosun 407C is a compact 9mm pistol with the Holosun 407C red dot optic factory installed. The midsize frame offers a middle ground between the smooth handling of a full size pistol and the greater concealability of a sub-compact. The polished chamber and feed ramp increase reliability, ensuring proper extraction across factory ammunition. The pre-installed optic, ambidextrous magazine and slide release controls, and accessory rail give you the versatility you need in a competition or concealed carry piece.
Notable Features Include:
- Midsize 9mm pistol with Holosun 407C red dot optic factory installed
- Polsihed chamber and feed ramp
What's In The Box?
- FN 509 Midsize with Holosun 407C pre-installed
- (2) interchangable backstraps
- MRD plate and optic tools
- (2) 15 round mags
- FN zipper soft pistol case
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm Luger |
| Barrel Length | 4" |
| Size | Compact |
| Capacity | 15 + 1 |
| Optic Ready | Yes |
| Firearm Sight | Co-Witness Iron |
| Firearm Overall Length | 7.4" |
| Weight | 26.5 oz |
| Width | 1.35" |
Reviews
Write Your Own Review



