FN - 510 Tactical FDE
22+1 Capacity - 10mm
- Item: 66-101376
- Brand: FNH
- Condition: New
Out of stock
$999.00
Out of Stock
Description
The FN 510 Tactical FDE is a full size handgun chambered in 10mm and gives you an impressive 22 round capacity with a 22 round and 15 round magazine. The slide is optics ready and sports suppressor height night sights. The 4.71" barrel is threaded .578"x28 for compensators and suppressors and the MIL-STD-1913 rail allows you to add lights. Operate the firearm with both your dominant and off hand with ambidextrous slide and magazine release controls. The FN 510 gives you the stopping power and versatility to tackle any situation.
Notable Features Include:
- 10mm pistol with impressive 22 round capacity
- Optics ready slide
- Suppressor height night sights
- 4.71" barrel threaded .578"x28
- MIL-STD-1913 accessory rail
- Ambidextrous slide and magazine release
What's In The Box?
- FN 510 Tactical FDE
- (1) 15 round magazine
- (1) 22 round magazine
- 2 interchangable back straps
- (4) MRD mounting plates
- FN zipper soft pistol case
Specifications
| Color | FDE |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 10mm Auto |
| Barrel Length | 4.71" |
| Size | Full-Size/Duty |
| Capacity | 22 + 1 |
| Trigger | Striker Fired |
| Optic Ready | Yes |
| Firearm Sight | Suppressor Height Night Sights |
| Sights | Night Sight |
| Firearm Overall Length | 8.3" |
| Weight | 32 oz |
| Width | 1.45" |
Reviews
Write Your Own Review



