FN - 545 Tactical FDE
18+1 Capacity - 45 ACP
- Item: 66-101384
- Brand: FNH
- Condition: New
Out of stock
$999.00
Out of Stock
Description
The FN 545 Tactical FDE is a full size handgun chambered in 45 ACP that is both optic ready and suppressor ready. Suppressor height tritium night sights and ambidextrous slide and magazine release controls help you tackle any situation thrown at you. Customize your shooting experience with the MIL-STD-1913 accessory rail.
Notable Features Include:
- 45 ACP pistol with 18 round capacity
- Optic ready and suppressor ready
- Suppressor height tritium night sights
- Ambidextrous slide and magazine release controls
- MIL-STD-1913 accessory rail
What's In The Box?
- FN 545 Tactical FDE
- (1) 15 round magazine
- (1) 18 round magazine
- 2 interchangable back straps
- (4) MRD mounting plates
- FN zipper soft pistol case
Specifications
| Color | FDE |
|---|---|
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| Barrel Length | 4.71" |
| Size | Full-Size/Duty |
| Capacity | 18 + 1 |
| Trigger | Striker Fired |
| Optic Ready | Yes |
| Firearm Sight | Suppressor height tritium sights |
| Sights | Night Sight |
| Firearm Overall Length | 8.3" |
| Weight | 31 oz |
| Width | 1.45" |
Reviews
Write Your Own Review



