FN - Five-seveN FDE
20 + 1 Capacity - 5.7x28mm
- Item: 3868900753
- Brand: FNH
- Condition: New
Out of stock
$1,400.00
Out of Stock
Description
The FN Five-seveN FDE was designed around the the NATO standardized 5.7x28mm cartridge developed by FN Herstal. 5.7x28mm offers greater range and accuracy with less recoil than other pistol cartridges. The Five-seveN features a cold hammer-forged barrel lined with chrome and an internal hammer. The minimal felt recoil and the trigger's predictable break enable greater accuracy and user experience. Ambidextrous safety and accessory rail offer further versatility.
Notable Features Include:
- 5.7x28mm Chamber
- Cold Hammer-Forged Barrel lined with Chrome
- Minimal felt recoil
- Ambidextrous safety
- Accessory rail
What's In The Box?
- FN Five-seveN FDE
- (2) 20 round magazines
- Hard body pistol case
Specifications
| Color | FDE |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 5.7x28mm |
| Barrel Length | 4.8″ |
| Size | Full-Size/Duty |
| Capacity | 20 + 1 |
| Firearm Sight | Adjustable Rear Combat Sight |
| Sights | Adjustable Iron Sight |
| Firearm Overall Length | 8.2" |
| Width | 1.4" |
Reviews
Write Your Own Review



