FN - Reflex MRD FDE
15+1 Capacity - 9mm
- Item: 66-101411
- Brand: FNH
- Condition: New
In stock
$569.00
Only 2 Left!
Description
The FN Reflex MRD FDE is a micro-compact pistol with a 3.3" barrel chambered in 9 mm. It features an optic ready slide cut compatible with Shield RMSc or Holosun 507k micro red dot footprints. The accessory rail accepts SureFire XSC 43X and Streamlight TLR-7sub flashlights. The internal hammer and slim 1" width help make the FN Reflex MRD FDE an excellent concealed carry choice.
Notable Features Include:
- 3.3" barrel, 9mm chamber
- Optic ready for Shield RMSc or Holosun 507k footprint micro red dot optics
- Accessory rail accepts SureFire XSC 43X and Streamlight TLR-7sub flashlights
- Internal hammer
- Slim 1" slide width
What's In The Box?
- FN Reflex MRD FDE
- (1) 11 round magazine
- (1) 15 round magazine
Specifications
| Color | FDE |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm Luger |
| Barrel Length | 3.3" |
| Size | Micro-Compact |
| Capacity | 15 + 1 |
| Trigger | Internal Hammer Fired |
| Optic Ready | Yes |
| Firearm Sight | Steel Dovetail Tritium Front / Double-Dot Rear |
| Firearm Overall Length | 6.2" |
| Weight | 18.5 oz |
| Width | 1" |
Reviews
Write Your Own Review



